Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1396 a hvězdy kolem

Uznání a copyright: Thomas W. Earle

Emisní mlhovina IC 1396, která je vidět vlevo nahoře, se táhne přes stovky světelných let a směšuje zářící kosmický plyn s tmavými prachovými mračny. V této oblasti vzdálené jen asi 3000 světelných let od Země vznikají hvězdy. Širokoúhlý pohled také zachycuje okolní emisní a absorpční mlhoviny. Červenou záři v IC 1396 a přes snímek vytváří kosmický vodík při znovuzachycení elektronů vyražených energetickým světlem hvězd. Tmavá prachová mračna jsou hustými uskupeními jakoby kouřových částic, které jsou běžné v discích spirálních galaxií. K různým spletitým tmavým útvarům v IC 1396 patří i vinoucí se mlhovina Sloní chobot vlevo od středu. IC 1396 se nachází v souhvězdí Kefeus.

Štítky: Emisní mlhovina, IC 1396, Star field


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »