Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Jak by vypadaly Saturnovy prstence, pokud by rovina prstenců mířila přímo na Slunce? Tato situace nastala dříve v tomto měsíci, když na Saturnu nastala rovnodennost. Jelikož ze Saturnu se Země nachází skoro ve stejném směru jako Slunce, tak se ze Země zdá, že prstence zmizely. Z kosmické sondy Cassini, nyní družice Saturnu, lze ovšem neobvykle osvětlenou rovinu prstenců vidět z výšky. Na snímku nahoře jsou Saturnovy prstence tmavší než kdykoliv předtím, jak byly zachyceny pouze několik hodin před rovnodenností 10. srpna 2009. Příčina neobvyklé jasnosti vnitřního prstence není v současnosti známa, ale možná se váže k velikosti tamních částic, které jsou větší než průměrná tloušťka 10 metrů zbytku Saturnových prstenců. Krátké čárky světla jsou jen umělými artefakty a s rovinou Saturnových prstenců nemají nic společného. Planetární vědci budou studovat snímky prstenců pořízené poblíž rovnodennosti, aby lépe porozuměli dynamice a distribuci velikostí částic v nejrozsáhlejší soustavě prstenců ve Sluneční soustavě.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Saturn's rings


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »