Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klasické mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Velká mlhovina v Orionu, též známá jako M42, je jednou z nejslavnějších mlhovin na obloze. Tato hvězdotvorná oblast mračen zářícího plynu a horkých mladých hvězd je u středu tohoto barevného hloubkového snímku, na kterém je i menší mlhovina M43 a prašné modravé reflekční mlhoviny NGC 1977 a spol. vlevo. Tyto pro oči tak přitažlivé mlhoviny se nachází na okraji jinak neviditelného obřího molekulárního koplexu mraků a představují jenom malou část bohatství mezihvězdného materiálu v tomto galaktickém okolí. Tento nádherný snímek pořízený velmi skromným přístrojem byl oceněn jako "Best in Show" na Mezinárodním salonu astrofotografie 2009 Starfest. Členové poroty konstatovali, že podrobnosti a stíny byly na této verzi klasického astronomického snímku vynikající. Toto pole má téměř 3 stupně nebo asi 75 světelných let při odhadované vzdálenosti Mlhoviny v Orionu 1500 světelných let.

Štítky: M42, Mlhovina Orion, M43, Ngc1977, Starfest


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »