Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed kulové hvězdokupy Omega Centauri

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team

Co zůstane po srážce hvězd? Astronomové pro zodpovězení této otázky studují střed té nejhmotnější sféry plné hvězd v naší Mléčné dráze. Hvězdy ve středu kulové hvězdokupy Omega Centauri jsou nahustěny 10 000 více než v okolí Slunce. Nedávno vylepšený Hubblův kosmický dalekohled rozlišil úplný střed Omega Centauri do jednotlivých hvězd. Na snímku nahoře je vidět mnoho slabých žlutobílých hvězd, které jsou menší než naše Slunce, několik žlutooranžových rudých obrů a příležitostné modré hvězdy. Když se srazí dvě hvězdy, tak buď vytvoří jednu hmotnější hvězdu, nebo vznikne nová dvojhvězda. Těsné dvojhvězdy někdy interagují, a když plyn z jedné hvězdy padá na povrch kompaktní složky jako je bílý trpaslík nebo neutronová hvězda, tak se emituje ultrafialové nebo rentgenové světlo. Ve středu hvězdokupy Omega Centauri byly nalezeny dvě takové dvojhvězdy. Hvězdokupa se nachází ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let a je vidět v souhvězdí Kentaur (Centaurus).

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Stellar collisions


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »