Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6888: Srpková mlhovina

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

NGC 6888, též známá jako Srpková mlhovina, je kosmická bublina, která měří asi 25 světelných let a je rozfouknutá větry z její centrální, jasné, hmotné hvězdy. Tento krásný portrét mlhoviny pochází z dalekohledu Isaaca Newtona observatoře Roque de los Muchachos na Kanárských ostrovech. Kombinuje kompozitní barevný snímek s úzkopásmovými daty, které izolují světlo z atomů vodíku a kyslíku ve větrem rozfouknuté mlhovině. Zdá se, že kyslíkové atomy, které vytvářejí modrozelené odstíny, obalují záhyby a vlákna. Centrální hvězda v NGC 6888 je klasifikována jako Wolf-Rayetova hvězda (WR 136). Tato hvězda odhazuje svoji vnější obálku silným hvězdným větrem a odvrhuje ekvivalent hmotnosti Slunce každých 10 000 let. Komplexní struktury mlhoviny jsou nejspíše výsledkem takového silného větru, který interaguje s materiálem vyvrženým v dřívějších fázích. Spalování paliva závratným tempem a blízkost konce hvězdného života by měly nakonec vyústit do exploze supernovy. NGC 6888 se nachází ve vzdálenosti asi 5000 světelných let v souhvězdí Labutě bohatém na mlhoviny.

Štítky: Wolf rayet star, Hvězdný vítr, Mlhovina Srpek, NGC 6888


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »