Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6888: Srpková mlhovina

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

NGC 6888, též známá jako Srpková mlhovina, je kosmická bublina, která měří asi 25 světelných let a je rozfouknutá větry z její centrální, jasné, hmotné hvězdy. Tento krásný portrét mlhoviny pochází z dalekohledu Isaaca Newtona observatoře Roque de los Muchachos na Kanárských ostrovech. Kombinuje kompozitní barevný snímek s úzkopásmovými daty, které izolují světlo z atomů vodíku a kyslíku ve větrem rozfouknuté mlhovině. Zdá se, že kyslíkové atomy, které vytvářejí modrozelené odstíny, obalují záhyby a vlákna. Centrální hvězda v NGC 6888 je klasifikována jako Wolf-Rayetova hvězda (WR 136). Tato hvězda odhazuje svoji vnější obálku silným hvězdným větrem a odvrhuje ekvivalent hmotnosti Slunce každých 10 000 let. Komplexní struktury mlhoviny jsou nejspíše výsledkem takového silného větru, který interaguje s materiálem vyvrženým v dřívějších fázích. Spalování paliva závratným tempem a blízkost konce hvězdného života by měly nakonec vyústit do exploze supernovy. NGC 6888 se nachází ve vzdálenosti asi 5000 světelných let v souhvězdí Labutě bohatém na mlhoviny.

Štítky: Wolf rayet star, Hvězdný vítr, Mlhovina Srpek, NGC 6888


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »