Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa a Orion

Uznání a copyright: Rolando Ligustri (CARA Project)

Tyto barevné panely ukazují dobře známý pohled ze severní oblohy: porodnici hvězd známou jako Velká mlhovina v Orionu. Nabízí také fascinující a v této části oblohy bohaté na mlhoviny neznámý detail - prolétající kometu. Oba snímky byly pořízeny tento víkend dálkově ovládaným dalekohledem v Novém Mexiku, snímek vpravo byl pořízen 26. září, snímek vlevo 27. září. Kometa 217P Linear předvádí svůj rozsáhlý zelenavý ohon a nachází se na obou snímcích nahoře nad modravou mlhovinou Běžce. Tato blízká kometa se na noční obloze rychle pohybovala, takže se její poloha vůči kosmickým mlhovinám a hvězdám v pozadí za jednu noc zřetelně posunula. Kometa byla 27. září pouhých 5 světelných minut daleko ve srovnání s 1500 světelnými lety Mlhoviny v Orionu. Kometa 217P Linear je malou periodickou kometou s oběžnou dobou asi 8 let a je příliš slabá, než aby byla vidět pouhým okem. Podle výpočtů kometární dráhy se ve svém nejvzdálenějším bodu od Slunce vzdaluje až za dráhu Jupiteru. Ve svém nejbližším bodu ke Slunci se kometa stále nachází za drahou planety Země.

Štítky: Kometa, Mlhovina Orion, Comet 217p/linear


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »