Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7331 a dál

Uznání a copyright: Ralf Muendlein (data acquisition), Wolfgang Kloehr (processing)

Velká krásná spirální galaxie NGC 7331 se často považuje za analogickou s naší vlastní Mléčnou dráhou. NGC 7331 ve vzdálenosti asi 50 miliónů světelných let v severním souhvězdí Pegasus byla už dříve rozpoznána jako spirální mlhovina a je ve skutečnosti jednou z nejjasnějších galaxií, které nejsou ve slavném katalogu Charlese Messiera z 18. století. Jelikož je galaktický disk vůči nám nakloněn, tak snímky dalekohledem často vyvolávají silný pocit hloubky. Efekt na tomto hloubkovém snímku ještě zesilují galaxie, které leží za tímto nádherným vesmírným ostrovem. Galaxie v pozadí mají asi jednu desetinu zdánlivé velikosti NGC 7331, takže leží zhruba desetkrát dál. Jejich výrazně těsné uspořádání s NGC 7331 nastalo jen náhodou. Toto vizuální seskupení galaxií je také známo jako Deer Lick Group.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc7331, Background galaxy, Deer lick group


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »