Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VdB 152: Reflekční mlhovina v Kefeu

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Tajúplná reflekční mlhovina VdB 152 je popisována jako "prachová záclona" nebo "duchovitý přízrak" a je opravdu velice slabá. Tento kosmický fantóm je dnešní Halloween noc od vaší čtvrti ve vzdálenosti skoro 1400 světelných let. Je též katalogizovaná jako Ced 201 a leží v severní Mléčné dráze v královském souhvězdí Kefeus. Kapsy mezihvězdného prachu na okraji velkého molekulárního mračna blokují světlo hvězd pozadí nebo rozptylují světlo hvězdy ponořené v mlhovině, což jí dodává charakteristickou modrou barvu. Ultrafialové světlo této hvězdy se také považuje za příčinu slabé načervenalé luminiscence molekulárního prachu. I když v molekulárních mracích hvězdy vznikají, tak se zdá, že tato hvězda se zde ocitla jen náhodou jak vyplývá z měření prostorové rychlosti, která je výrazně jiná od rychlosti mračna. Tento hloubkový teleskopický snímek zabírá asi 7 světelných let.

Štítky: Prach, Molekulární mračno, Reflekční mlhovina, Luminescence, Vdb152, Ced201


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »