Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M7: Otevřená hvězdokupa ve Štíru

Uznání a copyright: Louie Atalasidis

M7 je jednou z nejprominentnějších otevřených hvězdokup na obloze. Tato hvězdokupa, které dominují jasné modré hvězdy, lze spatřit na tmavé obloze i pouhým okem v ocasu souhvězdí Štíra (Scorpius). M7 obsahuje celkem asi 100 hvězd, je asi 200 miliónů let stará, měří 25 světelných let a nachází se asi 1000 světelných let daleko. Hloubková expozice nahoře byla pořízena minulý měsíc během několika nocí z města Yalbraith v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Hvězdokupa M7 byla známa už ve starověku, v roce 130 po Kristu ji zaznamenal Ptolemaios. Jsou též vidět tmavá prachová mračna a doslova milióny nesouvisejících hvězd směrem ke galaktickému centru.
Oprava: Na chybně uvedené jednotky stáří M7 upozornil Mgr. Miroslav Obruča

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M7, Star field


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »