Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Měsíci byla ve stínu objevena voda

Credit: LCROSS, NASA

Proč je voda na Měsíci? Minulý měsíc dopadl do trvale zastíněného kráteru v blízkosti jižního pólu velký impaktor mise LCROSS. Z družice se dal pozorovat oblak prachu, i když jej bylo obtížné rozlišit ze Země. Tento oblak je vidět ve viditelném světle nahoře. Předběžné výsledky chemické analýzy z minulého týdne zjevně ukazují, že tento oblak prachu obsahuje vodu. Tato voda je důležitá nejenom pro pochopení historie Měsíce, ale je to i možný rezervoár pro budoucí astronauty, kteří se budou snažit žít na Měsíci po dlouhou dobu. Zdroj lunární vody je nyní předmětem debaty. K možnému původu patří mnoho malých meteoritů, kometa, nebo prastará měsíční půda.

Štítky: Měsíc, Voda, Kráter


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »