Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celooblohové panoráma Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Axel Mellinger (Central Mich. U)

Pokud byste byli daleko od Země a rozhlíželi se po celé obloze, co byste viděli? Takový cíl měl projekt Axela Mellingera Celooblohové panoráma Mléčné dráhy 2.0. Nahoře je výsledek: digitální kompilace více jak 3000 snímků vyústila do digitálního panorámatu celé noční oblohy s dosud nejvyšším rozlišením. Interaktivní zvětšovací verze, která má přes 500 miliónů pixelů, je zde. Zobrazen byl každý pevný, pouhým okem viditelný astronomický objekt, včetně všech souhvězdí, všech mlhovin a všech hvězdokup. Kromě toho jsou vidět také milióny jednotlivých hvězd všechny z naší Mléčné dráhy, jsou tisíkrát slabší, než může člověk uvidět. Ve středu obrazu je vidět, že centrální pás naší Mléčné dráhy protkávají tmavá vlákna prachu. Vpravo dole jsou vidět satelitní galaxie Velký a Malý Magellanův oblak. Toto není ale poprvé, co se Dr. Mellinger ujal takového projektu: výsledky jeho prvního projektu Celooblohové panoráma Mléčné dráhy s použitím fotografického filmu jsou vidět zde.

Štítky: Mléčná dráha, All sky, Panorama


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »