Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vznešený ohon komety McNaught

Uznání a copyright: Robert H. McNaught

Kometa McNaught, velká kometa roku 2007, byla nejjasnější kometou v posledních 40 letech. Její nádherný ohon se prostíral po celé obloze a při jeho sledování z temných míst na jižní polokouli se tajil dech. Hlava komety byla docela jasná a šlo ji snadno spatřit dokonce i z měst bez optických pomůcek. Část tohoto nádherného ohonu byla vidět nad obzorem po západu slunce i pro mnoho pozorovatelů na severní polokouli. Kometa C/2006 P1 (McNaught) dosáhla svého odhadovaného vrcholu jasnosti -6 magnitudy, když ji její objevitel zachytil na snímku nahoře v lednu 2007 brzy po západu slunce z observatoře Siding Spring v Austrálii. Automatická kosmická sonda Odyseus příhodně proletěla ohonem komety McNaught a neočekávaně zjistila, že rychlost slunečního větru výrazně poklesla.

Štítky: Kometa, Comet mcnaught, Dust tail


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »