Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ledový měsíc Tethys z družice Saturnu Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jaké procesy formovaly neobvyklý povrch Saturnova měsíce Tethys? Organizace NASA vyslala v roce 2005 pro zodpovězení této otázky kosmickou sondu Cassini k průletu kolem tohoto záhadného měsíce. Na snímku nahoře je jeden ze snímků s nejvyšším rozlišením celé strany Tethysu. Předpokládá se, že všudepřítomná bílá barva Tethysu pochází z čerstvých ledových částic, které na měsíc trvale padají ze Saturnova difúzního prstence E a které vyvrhl Saturnův měsíc Enceladus. Některé z těch neobvyklých kráterovitých vzorů na Tethysu nejsou ale stále dostatečně pochopeny. Podrobná prohlídka jižního pólu Tethysu na snímku nahoře ukazuje velku trhlinu, která zprostředka úhlopříčně probíhá: Ithaca Chasma. Přední teorie vzniku tohoto velkého kaňonu se váže k ohromnému celoměsíčnímu popraskání, ke kterému nejspíše došlo, když vnitřní oceány Tethysu zamrzly. Pokud je to pravda, tak Tethys mohl kdysi hostit vnitřní oceány, které jsou možná podobné hypotetickým podpovrchovým oceánům pod povrchem Enceladu. Je možné, aby byl tam dole zamrzlý starodávný život?

Štítky: Saturn, Tethys, Canyon


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »