Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tutulema: Analema slunečního zatmění

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel and Tunç Tezel (TWAN)

Pokud byste vyšli ven každý den přesně ve stejnou dobu a pořídili snímek se Sluncem, jak by se Slunce během roku pohybovalo? Při troše dobrého plánování a úsilí se dá taková série snímků pořídit. Slunce během roku na obloze opisuje osmičku zvanou analema. Příští úterý bude na severní polokouli zimní slunovrat a Slunce bude vespodu analemy. Analemy pořízené z různých zeměpisných šířek se budou jevit trochu odlišné, stejně tak jako analemy pořizované v jiných denních časech. A s ještě lepším plánováním a úsilím může být součástí takové série i snímek úplného zatmění Slunce. Nahoře je obrázek takové analemy s úplným zatměním Slunce neboli tutulemy, termín, který razí fotografové založený na tureckém termínu pro zatmění. Tento kompozitní obraz začal vznikat v roce 2005 v Turecku. Základní snímek pozadí této sekvence je z úplné fáze zatmění Slunce 29. března 2006 z města Side v Turecku. Během totality byla vidět také Venuše vpravo dole.

Štítky: Slunovrat, Sluneční zatmění, Analemma


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »