Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tutulema: Analema slunečního zatmění

Uznání a copyright: Cenk E. Tezel and Tunç Tezel (TWAN)

Pokud byste vyšli ven každý den přesně ve stejnou dobu a pořídili snímek se Sluncem, jak by se Slunce během roku pohybovalo? Při troše dobrého plánování a úsilí se dá taková série snímků pořídit. Slunce během roku na obloze opisuje osmičku zvanou analema. Příští úterý bude na severní polokouli zimní slunovrat a Slunce bude vespodu analemy. Analemy pořízené z různých zeměpisných šířek se budou jevit trochu odlišné, stejně tak jako analemy pořizované v jiných denních časech. A s ještě lepším plánováním a úsilím může být součástí takové série i snímek úplného zatmění Slunce. Nahoře je obrázek takové analemy s úplným zatměním Slunce neboli tutulemy, termín, který razí fotografové založený na tureckém termínu pro zatmění. Tento kompozitní obraz začal vznikat v roce 2005 v Turecku. Základní snímek pozadí této sekvence je z úplné fáze zatmění Slunce 29. března 2006 z města Side v Turecku. Během totality byla vidět také Venuše vpravo dole.

Štítky: Slunovrat, Sluneční zatmění, Analemma


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »