Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gama Cas a přátelé

UJznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Gama Cassiopeiae září vysoko na severní podzimní večerní obloze. Ta nejjasnější paprsčitá hvězda v tomto bohatém a barevném hvězdném poli Mléčné dráhy je gama Cas a vyznačuje středový vrchol dvojitého W souhvězdí Kasiopeji. Gama Cas je horká, proměnná a rychle rotující hvězda vzdálená asi 600 světelných let, která ionizuje okolní mezihvězdný materiál včetně jemných emisních a reflekčních mlhovin IC 63 (vlevo) a IC 59. Tyto dvě slabé mlhoviny jsou fyzicky blízko ke gama Cas, od této hvězdy je dělí jenom několik světelných let. Tento dobře komponovaný širokoúhlý pohled na tuto oblast na obloze zabírá skoro 2 stupně.

Štítky: Emisní mlhovina, Reflekční mlhovina, Ic59, Ic63, Gamma cassiopeiae


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »