Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach a mlhovina Helix

NASA, JPL-Caltech, Kate Su (Steward Obs, U. Arizona) et al.

Toto kosmické oko je červené díky prachu. Tajuplný snímek ze Spitzerova kosmického dalekohledu ukazuje infračervené záření z dobře prostudované mlhoviny Helix (NGC 7293) vzdálené asi 700 světelných let v souhvězdí Vodnáře (Aquarius). Obálka prachu a plynu o průměru dvou světelných let kolem centrálního bílého trpaslíka byla dlouho považována za vynikající příklad planetární mlhoviny, která představuje závěrečné fáze slunci podobných hvězd. Ovšem Spitzerova data ukazují, že samotná centrální hvězda mlhoviny je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely ukazují, že tuto záři vytváří prachový disk trosek. Přestože materiál mlhoviny hvězda vyvrhla před mnoha tisíci lety, tak prach blíže k ní by mohl být vytvářen srážkami v rezervoáru objektů analogickém k našemu Kuiperovu pásu ve Sluneční soustavě nebo kometárnímu Oortovu oblaku. Tato kometám podobná tělesa, která vznikla v této vzdálené planetární soustavě, by mohla dokonce přežít i závěrečné dramatické fáze hvězdného vývoje.

Štítky: Prach, Planetární mlhovina, Planetární soustava, Mlhovina Helix, Comets, NGC 7293


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »