Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění modrého úplňku

Uznání a copyright: Jean Paul Roux

Mezinárodní astronomický rok 2009 skončil modrým úplňkem a částečným zatměním Měsíce, jelikož se druhý prosincový úplněk 31. prosince otřel o stín Země. Silvestrovské zatmění modrého úplňku bylo vidět v Evropě, Asii, Africe a části Aljašky, a je zachyceno na tomto kompozitním obrazu ze dvou expozic na oblačné obloze nad Saint Bonnet de Mure ve Francii. Okraj plného stínu Země, neboli umbry hrál své představení v jižních částech Měsíce a je vidět vpravo vedle výrazného paprskovitého kráteru Tycho. V maximu zatmění umbra pokryla pouhých 8 procent průměru měsíčního kotouče.

Štítky: Úplněk, Blue moon, Partial lunar eclipse, IYA2009


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »