Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhada slábnoucí hvězdy

Uznání a copyright: Alson Wong and Citizen Sky

Epsilon Aurigae každých 27 let zhruba na dva roky zeslábne a poté se znovu zjasní. Astronomové studují tuto záhadnou hvězdu již od 19. století a tvrdili, že Epsilon Aur, která je ve středu tohoto teleskopického pohledu, podstupuje dlouhotrvající zákryt doprovodné složky. Ale pozorování nemohla určit ani podstatu složky a dokonce ani stav samotné jasné hvězdy. Současný zákryt Epsilon Aur studuje tým profesionálních a amaterských astronomů Citizen Sky, který oznámil, že zákryt začal v srpnu 2009 a koncem prosince dosáhnul svého nejnižšího bodu. Očekává se, že Epsilon Aur zůstane slabá po celý rok, než v roce 2011 zase rychle zvýší svoji jasnost. Mezitím nedávná infračervená data ze Spitzerova kosmického dalekohledu podporují model enigmatické soustavy, který Epsilon Aur identifikuje jako velkou, ale málo hmotnou hvězdu na konci svého života, kterou periodicky zakrývá hvězda ponořená do prachového disku. Odhaduje se, že disk má poloměr asi 4 AU neboli čtyřnásobek vzdálenosti Země-Slunce a má tloušťku asi 0,5 AU.

Štítky: Prachový disk, Infračervený, Zatmění, Epsilon aurigae


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »