Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktická skupina Hickson 31

Uznání: NASA, ESA, J. English (U. Manitoba), and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA);
Acknowledgement: S. Gallagher (U. Western Ontario)

Bude výsledkem těchto galaktických srážek jedna velká eliptická galaxie? Možná ano, ale ne po další miliardu let. Na snímku nahoře je vidět, jak se několik trpasličích galaxií z Hicksonovy kompaktní skupiny 31 pomalu slučuje. Daleko vlevo dochází ke srážce dvou jasných galaxií, zatímco protažená galaxie nahoře je s nimi spojená neobvyklým mostem hvězd. Prohlídka obrázku nahoře dále ukazuje, že ta jasná dvojice sleduje řetězec hvězd, který míří ke spirální galaxii zcela vpravo. Zobrazené galaxie z Hicksonovy kompaktní skupiny 31 budou kolem sebe procházet až jedna druhou zničí, vzniknou a vybuchnou milióny hvězd a tisíce mlhovin vzniknou a rozpadnou se, než se usadí prach a asi za miliardu let se vynoří konečná galaxie. Snímek nahoře je kompozitem ze snímků v infračerveném světle ze Spitzerova kosmického dalekohledu, v ultrafialovém světle z kosmického dalekohledu GALEX a ve viditelném světle z Hubblova kosmického dalekohledu. Hicksonova kompaktní skupina 31 má asi 150 tisíc světelných let a nachází se asi 150 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Eridanus.

Štítky: Galaxie ve srážce, Galaxy group, Hickson 31


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »