Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fermi katalogizuje gama oblohu

Uznání: NASA, DOE, Fermi LAT Collaboration

Co září na gama obloze? Dosud nejúplnější odpověď na tuto otázku nabídnul první celooblohový katalog Fermiho kosmického gama dalekohledu. Fermiho zdroje kosmického gama záření mají urychlovače nejenergetičtějších částic v přírodě, které produkují fotony o energiích 100 MeV až 100 GeV, které mají energii 50 miliónkrát až 50 miliardkrát větší než má viditelné světlo. Mezi 1451 katalogizovaných zdrojů vydestilovaných z 11-ti měsíčních údajů patří energetické galaxie s překotně vznikajícími hvězdami a aktivní jádra galaxií (AGN - active galactic nuclei) daleko za Mléčnou dráhou. Ale uvnitř naší vlastní galaxie je mnoho pulsarů (PSR) a pulsarů s mlhovinami (PWN - pulsar wind nebulae), zbytky supernov (supernova remnants - SNR), rentgenové dvojhvězdy (x-ray binary stars - HXB) a mikrokvazary (micro-quasars - MQO). Fermiho celooblohová mapa je vidět vycentrovaná na Mléčnou dráhu s difuzní gama emisí z roviny Galaxie, která polem probíhá horizontálně. Umístěte na mapu kurzor a uvidíte katalogizované gama zdroje. V současnosti zůstává 630 zdrojů katalogizovaných v gama energiích jinak neidentifikovaných, nespojených se zdroji na nižších energiích.

Štítky: Gamma ray, All sky, Fermi, Catalog, Mouse over


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »