Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4651: Galaxie Deštník

Uznání a copyright: R Jay Gabany (Blackbird Obs.), Collaboration: David Martinez-Delgado (MPIA, IAC), et al.

Spirální galaxie NGC 4651 je zhruba 35 miliónů světelných let daleko v dobře učesaném souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices). Tato galaxie měří asi 50 tisíc světelných let a dalších 50 tisíc světelných let doprava od jasného galaktického disku sahá slabá deštníkovitá struktura. O tomto obřím kosmickém deštníku je nyní známo, že se skládá ze slapových proudů hvězd. Proudy samotné jsou rozsáhlými trasami hvězd, které byly gravitačně vytaženy z menší satelitní galaxie, která se nakonec úplně rozpadla. Po umístění kurzoru na obrázek uvidíte superponovanou simulaci dráhy satelitní galaxie, která se rozptýlila a absorbovala ji galaxie NGC 4651. Nedávný závěr pozoruhodné spolupráce amatérských a profesionálních astronomů při zobrazování slabých struktur u jasných galaxií ukazuje, že takové slapové proudy hvězd jsou běžné dokonce i v okolních galaxiích. Výsledek je předpovězen modely vznikání galaxií, včetně vzniku naší Mléčné dráhy.
Oprava: Na chybu v rozměru galaxie upozornil 15.4. Miroslav Obruča

Štítky: Spirální galaxie, Tidal stream, Ngc4651, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »