Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Širokoúhle: Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání: ESO, DSS2

Mlhoviny bývají možná nejslavnější, když se podobají dobře známým tvarům, stejně jako když se kočky dostanou do potíží. Nicméně žádná známá kočka by nevytvořila rozsáhlou mlhovinu Kočičí tlapka, která je vidět ve Štíru (Scorpius). Kočičí tlapka je emisní mlhovina červené barvy, která pochází z hojných ionizovaných atomů vodíku a je 5500 světelných let daleko. Je též známa jako mlhovina Medvědí dráp nebo NGC 6334 a teprve v několika minulých miliónech let zde vznikly hvězdy skoro desetkrát hmotnější než Slunce. Na obrázku nahoře je širokoúhlý hloubkový snímek mlhoviny Kočičí tlapka, který pochází z Digitalizované přehlídky oblohy.

Štítky: Wide field, Cat's Paw Nebula, NGC 6334


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »