Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síň horské slávy

Uznání a copyright: A. Tudorica (ISS Romania)

Pokud byste zkusili do této síně z mlhy vstoupit, tak by se kolem rozplynula. Tato síň je ve skutečnosti optickou iluzí, kterou stvořilo zpátky rozptylované sluneční světlo při průchodu mrakem pod vrcholem hory, ze které byl tento snímek pořízen. Tento jev je znám jako "glorie" a je často vidět z letadel. Střed prstence sice není vidět, ale pokud by vidět byl, tak by tam byl vidět stín pozorovatele. Tento stín by nejspíše pozměnil procházející mrak a vytvořil by zdánlivého pohybujícího se obra známého jako Brockenovo spektrum. Zdá se, že těch několik soustředných prstenců na snímku nahoře připravuje pro tohoto horského krále síň slávy. Příčina vzniku glorie byla pochopena teprve nedávno a je poměrně složitá. Stručně, malé kapičky vody odrážejí, lámou a ohýbají sluneční světlo dozadu zpátky ke Slunci. Tento jev má svůj astronomický protějšek, když je při pohledu ze Země ve směru opačném od Slunce vidět jasná skvrna zvaná protisvit.

Štítky: Mračna, Glory, Mountain


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Jupiter a souhvězdí Štíra na Krétě

Maruška pozoruje setkání Měsíce a Jupitera. Za sebou má planetu Saturn, před sebou souhvězdí Štíra s hlavní hvězdou Antares.

Další informace »