Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antény

Uznání a copyright: Star Shadows Remote Observatory and PROMPT/CTIO
(Jack Harvey, Steve Mazlin, Rick Gilbert, and Daniel Verschatse)

V jižním souhvězdí Havrana (Corvus) ve vzdálenosti asi 60 miliónů světelných let dochází ke srážce dvou velkých galaxií. Ovšem hvězdy v obou galaxiích katalogizovaných jako NGC 4038 a NGC 4039 se během asi miliardu let dlouhé události nesrážejí. Místo toho se ovšem srážejí jejich velké mraky molekulárního plynu a prachu a u středu tohoto kosmického vraku vyvolávají epizody bouřlivého vznikání hvězd. Tento nádherný pohled, který pokrývá asi 500 tisíc světelných let, také odhaluje nové hvězdokupy a hmotu, která byla náhodou gravitačními slapovými silami vymrštěna daleko ze scény. Vizuální vzhled daleko vymrštěných obloukovitých struktur dal páru těchto galaxií pochopitelně jejich jméno - Antény.

Štítky: Molekulární mračno, Ngc4038, Ngc4039, Galaxy collision


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »