Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Venuše a Měsíce

Uznání a copyright: Iván Éder

Cosi se skrývá za mraky. Po pečlivé prohlídce je vidět, že ty vznešené oblouky jsou ve skutečnosti velice daleko. Patří pozemskému Měsíci a planetě Venuši. Jak Měsíc, tak i Venuše jsou dostatečně jasné na to, aby mohly být vidět i ve dne a obě tělesa mohou vykazovat fáze srpku. Abyste uviděli fázi srpku u Venuše, která se jeví docela malá, tak potřebujete triedr nebo dalekohled. Na denním snímku nahoře pořízeném v Budapešti v Maďarsku v roce 2004 je Měsíc a Venuše v podobných fázích krátce předtím, než Měsíc zakryl větší, ale vzdálenější svět. Podobně bude i dnes v části Afriky a Asie během dne vidět zákryt Venuše Měsícem. Asi hodinu po pořízení tohoto snímku se Venuše zase objevila.

Štítky: Měsíc, Venuše, Daytime occultation


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »