Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chapadla mlhoviny Tarantule

Uznání: ESO; Acknowledgments: J. Alves (Calar Alto), B. Vandame, and Y. Beletsky (ESO); Processing by B. Fosbury (ST-ECF)

Největší a nejbouřlivější známá hvězdotvorná oblast v celé Místní skupině galaxií se nachází v naší sousední galaxii Velký Magellanův oblak (LMC - Large Magellanic Cloud). Pokud by byla mlhovina Tarantule ve vzdálenosti místní hvězdotvorné oblasti Mlhoviny v Orionu, tak by zabírala polovinu oblohy. Tarantule se také nazývá 30 Doradus a červený a růžový plyn vyznačuje hmotnou emisní mlhovinu, ačkoliv tam také existují zbytky supernovy a temná mlhovina. Ten jasný uzlík hvězd vlevo od středu se nazývá R136 a obsahuje hodně nejhmotnějších, nejžhavějších a nejjasnějších hvězd. Snímek nahoře byl pořízen kamerou Wide Field Imager na Evropské jižní observatoři (ESO) jako jeden z vůbec nejpodrobnějších snímků této rozsáhlé hvězdotvorné oblasti. Nedávný Hubblův snímek části této mlhoviny odhalil velmi hmotné hvězdy, které z této oblasti unikají.

Štítky: 30 Doradus, Tarantula nebula, Star-forming region


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »