Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slabé vření oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

I klidné Slunce může být rušným místem. A během hlubokého slunečního minima v několika minulých letech bylo naše Slunce neobvykle klidné. Snímek nahoře z minulého týdne byl zachycen v jediné barvě světla zvané H alfa a poté falešně vybarven a do velkých podrobností zachycuje slabě vřící povrch naší mateřské hvězdy. Postupné zjasnění směrem k okraji Slunce na tomto barevně invertovaném snímku se nazývá okrajové ztemnění a je způsobeno zvýšenou absorbcí poměrně chladného slunečního plynu. Přes sluneční okraj je vidět několik protuberancí a dvě protuberance přímo na Slunci jsou vidět jako pruhy světla vpravo nahoře od středu snímku. Dvě zvláště aktivní oblasti na Slunci jsou vyznačeny tmavými skvrnami. Na rozdíl nedávného tichého období se naše Slunce nyní blíží ke slunečnímu maximu a po několik let se bude nejspíš jevit mnohem více aktivní.

Štítky: Slunce, Protuberance, Solar minimum


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »