Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Retrográdní Mars

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Proč se zdá, že se Mars pohybuje pozpátku? Mars se na pozemské obloze většinu času pohybuje před vzdálenými hvězdami jedním směrem. Asi každé dva roky ovšem Země na své oběžné dráze kolem Slunce Mars míjí. Při takovém nedávném průchodu koncem minulého roku a počátkem letoška Mars jako obvykle vynikal velikostí a jasností. Také tentokrát se Mars na obloze pohyboval pozpátku a tonto jev se nazývá retrográdní pohyb. Na obrázku nahoře je série snímků digitálně sestavených tak, že všechny hvězdy na snímcích splývají. Mars zde dělá na obloze smyčku. Ve středu smyčky Země míjela Mars a retrográdní pohyb byl největší. Retrográdní pohyb lze pozorovat i u dalších planet Sluneční soustavy.

Štítky: Mars, Retrograde motion, Mouse over


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »