Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mikrovlnná Mléčná dráha

Uznání: ESA, Planck HFI & LFI Consortia

Viděno z naší perspektivy na okraji se Mléčná dráha prostírá přes střed tohoto pohledu na celou oblohu ve falešných barvách. Tato rozsáhlá mikrovlnná mapa je založena na údajích sbíraných po dobu 1 roku přístroji na palubě celooblohové přehlídkové družice Planck. Pozoruhodné je, že zatímco ten jasný pruh plynových a prachových mračen podél galaktické roviny a ohromné obloukovité galaktické struktury na mikrovlnných energiích jsou stovky nebo tisíce světelných let daleko, tak strakaté oblasti dole a nahoře představují mikrovlnné záření pozadí CMB (Cosmic Microwave Background) vzdálené asi 13,7 miliard světelných let. Jde o pozůstatek Velkého třesku a fluktuace v CMB odrážejí původní struktury v rozvíjejícím se vesmíru. Vědci projektu Planck plánují analýzou mikrovlnných dat oddělit příspěvky Mléčné dráhy a záření CMB. Tato práce zjistí charakteristiky CMB po celé obloze a posbírá informace o skladbě naší Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Velký třesk, CMB, Microwave, Planck


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »