Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika: Vítejte na planetě Zemi

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA; Photographic Mosaic & Digital Copyright: Rob Stevenson

Vítejte na Zemi, třetí planetě od hvězdy zvané Slunce. Země má tvar koule a skládá se většinou z hornin. Přes 70 procent zemského povrchu tvoří voda. Tato planeta má poměrně řídkou atmosféru, která se skládá převážně z dusíku a kyslíku. Obraz Země nahoře zvaný modrá skleněnka byl pořízen z Apolla 17 v roce 1972 a ukazuje Afriku a Antarktidu. Považuje se za jednu z nejvíce distribuovaných fotografií jakéhokoliv druhu. Tento světově proslulý snímek nahoře byl s využitím více než 5000 archivních snímků Země a vesmíru přepracován jako fotomozaika. Země s hojností kapalné vody umožňuje velkou různorodost životních forem včetně potenciálně inteligentních druhů jako jsou delfíni a lidé. Těšte se prosím ze svého pobytu na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blue marble, Photomosaic, Mouse over


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »