Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na pláži

Uznání a copyright: Guillaume Blanchard

Jak stín novu klouzal 11. července jižním Pacifikem, tak se lidé shromáždili kolem bílé, písečnaté pláže Anakena na severní straně Velikonočního ostrova, aby mohli sledovat úplné zatmění Slunce. Tento zážitek byl zachycen na kompozitní obrázek vytvořený z 50 postupných expozic. V jejich středu je zcela zakryté Slunce obklopené blyštivou sluneční koronou. Z dobře zvoleného místa jsou v siluetě vidět proti ztmavlé obloze a proti slabému odraženému světlu palmy. Nad diváky se na rozhraní země, oceánu a oblohy tyčí tajemné monolitické sochy Moai.

Štítky: Total solar eclipse, Easter Island, Tse, Moai, Rapa nui


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Io

Jupiter a Io

Další informace »