Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Bublina

Uznání a copyright: Dave Jurasevich (Mount Wilson Observatory)

Toto mezihvězdné zjevení rozfouknuté větrem z hmotné hvězdy má překvapivě důvěrně známý tvar. Tato mlhovina katalogizovaná jako NGC 7635, je též prostě také známa jako Bublina. Přestože vypadá tak křehce, tak tato bublina o průměru 10 světelných let nabízí důkaz o bouřlivých procesech. Vpravo nahoře od středu Bubliny je horká hvězda typu O, která je několik set krát zářivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Tuto strukturu zářícího plynu vyfoukaly proti hustšímu materiálu v okolním molekulárním mračnu prudký hvězdný vítr a intenzivní radiace. Spletitá Bublina se nachází asi 11000 světelných let daleko v chlubivém souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia). Pro obarvení tohoto ostrého obrázku ve falešných barvách byla užita Hubblova paleta, která zobrazuje emisi atomů síry, vodíku a kyslíku v červené, zelené a modré barvě. Obrazová data nahoře pořídil malý dalekohled pod jasnou, klidnou oblohou na observatoři Mount Wilson.

Štítky: Hvězdný vítr, Bubble nebula, NGC 7635, O-star


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »