Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J1655 40: Důkaz rotující černé díry

Uznání: April Hobart, CXC

Ve středu víru žhavého plynu je nejspíš něco, co jsme ještě nikdy přímo neviděli: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často nejenom že indikuje přítomnost černé díry, ale také její vlastnosti. U plynu kolem GRO J1655-40 bylo například nalezeno neobvyklé mihotání s frekvecí 450 krát za sekundu. Vzhledem k dřívějšímu odhadu hmoty pro centrální objekt na sedminásobek hmoty našeho Slunce lze tak rychlé mihotání vysvětlit pomocí černé díry, která velmi rychle rotuje. Jaký fyzikální mechanismus způsobuje mihotání a pomalejší kvaziperiodické oscilace (quasi-periodic oscillation - QPO) v akrečním disku kolem černých děr a neutronových hvězd zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, QPO


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »