Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GRO J1655 40: Důkaz rotující černé díry

Uznání: April Hobart, CXC

Ve středu víru žhavého plynu je nejspíš něco, co jsme ještě nikdy přímo neviděli: černá díra. Studium jasného světla emitovaného vířícím plynem často nejenom že indikuje přítomnost černé díry, ale také její vlastnosti. U plynu kolem GRO J1655-40 bylo například nalezeno neobvyklé mihotání s frekvecí 450 krát za sekundu. Vzhledem k dřívějšímu odhadu hmoty pro centrální objekt na sedminásobek hmoty našeho Slunce lze tak rychlé mihotání vysvětlit pomocí černé díry, která velmi rychle rotuje. Jaký fyzikální mechanismus způsobuje mihotání a pomalejší kvaziperiodické oscilace (quasi-periodic oscillation - QPO) v akrečním disku kolem černých děr a neutronových hvězd zůstává předmětem výzkumu.

Štítky: Černá díra, Akreční disk, QPO


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »