Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venušin jižní polární vír

Uznání: ESA, Venus Express, VIRTIS, INAF-IASF, Obs. de Paris-LESIA

Co se děje nad jižním polem Venuše? Aby mohli vědci odpovědět, tak studovali snímky pořízené kosmickou sondou Venus Express při jejích průchodech pod osou otáčení tohoto přehřátého dvojčete Země. Nedávné snímky z Venus Express překvapivě nepotvrzují předchozí pozorování dvojitého bouřkového systému a místo toho objevily neobvyklý vír točících se mračen. Na nedávno zveřejněné sekvenci snímků, pořízených v infračerveném světle a digitálně zkomprimovaných, tmavší oblasti odpovídají vyšším teplotám a tudíž nižším oblastem Venušiny atmosféry. Dosti výmluvné jsou nedávno zveřejněné filmy, které ukazují podobnosti mezi jižním vírem na Venuši a vírem, který víří nad jižním pólem Saturnu. Pochopení této pekuliární dynamiky, proč se někdy objevují dva víry a jindy jen jeden zvláštní vír, může pomoci nahlédnout, jak se vyvíjejí hurikány na Zemi, což zůstane dost dlouho předmětem výzkumu. K evropské družici Venus Express se za tři měsíce připojí japonská družice Akatsuki.

Štítky: Venuše, Jižní pól, Vortex


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Orel, Pegas, Delfín, Had, Vodnář, Lištička, Koníček, Šíp | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »