Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Io v pravých barvách

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Ten nejpodivnější měsíc ve Sluneční soustavě je jasně žlutý. Tento obrázek je pokusem ukázat, jak by Io vypadal v "pravých barvách" vnímaných běžným lidským okem a byl pořízen v červenci 1999 kosmickou sondou Galileo, která od roku 1995 do roku 2003 obíhala kolem Jupiteru. Barvy na Io pochází od síry a roztavených silikátových hornin. Neobvyklý povrch Io se udržuje velice mladý systémem aktivních sopek. Intenzivní gravitační slapy od Jupiteru Io protahují a tlumí výkyvy způsobované Jupiterem dalším Galileovským měsícům. Výsledné tření velmi zahřívá vnitřek Io, způsobuje tavení hornin, které pak explodují na povrch. Sopky na Io jsou tak aktivní, že efektivně převracejí celý měsíc naruby. Vulkanická láva na Io je někdy tak horká, že žhne ve tmě.

Štítky: Io, Jupiter, Volcanoes


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »