Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvě planety v opozici

Uznání a copyright: Peter Knappert

Koncem září byly na pozemské obloze v opozici se Sluncem dvě planety, Jupiter a Uran. V důsledku toho byly také nejblíže Zemi ve vzdálenosti pouze 33 světelných minut, respektive 2,65 světelné hodiny, a obě tělesa byla dobrým cílem teleskopických pozorovatelů. Tato dobře naplánovaná kompozice postupných záběrů z 27. září zachycuje oba plynové obry v jejich nebeském setkání, doprovázeném jejich jasnějšími měsíci. Slabší, nazelenalý disk vzdálenějšího Uranu, je poblíž horního levého rohu. Z 5 větších měsíců této nakloněné planety lze spatřit dva, hned nahoře a vlevo od disku planety. Oba objevil v 18. století britský astronom William Herschel a později je pojmenoval podle postav ze Shakespearovy hry Sen noci svatojánské, Oberon je ten vzdálenější vlevo, Titania je blíže. V pravé části zorného pole vládne plynový obr Jupiter lemovaný řadou všech čtyř Galileovských měsíců. Nejvzdálenější od Jupiteru je Kalisto, spolu s Europou a Io nalevo od disku planety, zatímco Ganymed je osamocený vpravo.

Štítky: Io, Jupiter, Uran, Europa, Ganymed, Titania, Opposition, Oberon, Calisto


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »