Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet kolem komety Hartley 2

Uznání: NASA, JPL-Caltech, UMD, EPOXI Mission

Sledujte těchto 5 políček ve směru hodinových ručiček počínaje horním obrázkem a máte výhled z kosmické sondy EPOXI, když se 4. listopadu přibližovala, prolétala pod a ohlédla se zpátky k jádru komety komety Hartley 2. K nejtěsnějšímu přiblížení došlo až na 700 kilometrů. Je to už po páté, co kosmická sonda z planety Země tak fotografovala z blízka kometu. Jádro komety Hartley 2 bylo doposud to nejmenší, jeho dlouhá osa má jen asi 2 kilometry (1,2 míle). Přestože je kometa Hartley 2 malá, tak tyto snímky ukazují výtrysky prachu a plynu, což znamená velmi aktivní povrch. Zdá se, že výtrysky vyvěrají z drsných povrchových oblastí, přičemž sluneční světlo osvětluje jádro zprava. Pozoruhodné je, že drsné oblasti jsou na obou koncích protaženého jádra a spojuje je užší, hladší pas. Výprava EPOXI využívá sondu Deep Impact, která v roce 2005 zasáhla jádro komety Tempel 1 projektilem.

Štítky: Kometa, Jádro, Epoxi, Hartley 2, 103/P hartley


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »