Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4452: Extrémně tenká galaxie

Uznání: ESA, Hubble, NASA

Proč je na obloze kousek čáry? To, co je na snímku nahoře je ve skutečnosti disk galaxie, která je vidět téměř perfektně z boku, v jednom z nejpřesnějších známých seřazení ve vesmíru. Snímek Hubblova kosmického dalekohledu je pěknou vizuální připomínkou toho, jak tenké disky galaxií mohou být. NGC 4452 je galaxie z nedaleké Kupy galaxií v Panně a je tak tenká, že je opravdu obtížné určit, jaký typ disku galaxie to je. Nedostatek viditelných prachových pásů ukazuje na to, že jde o nízkoprachovou lentikulární galaxii, přestože je stále možné, že by pohled shora ukázal spirální strukturu. Tato neobvyklá hvězdná úsečka měří od jednoho konce k druhému asi 35 000 světelných let. U středu NGC 4452 je vidět nepatrná výduť hvězd, zatímco ve velké dálce jsou vidět stovky galaxií pozadí. Galaxie, které vypadají tak tenké jsou vzácné především proto, že Země musí ležet v extrapolované rovině jejich tenkých galaktických disků. Galaxie, které jsou skutečně tenké jsou poměrně běžné, například naše vlastní Galaxie Mléčná dráha se považuje za tenkou.

Štítky: Spirální galaxie, Lenticular galaxy, NGC 4452


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »