Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy nad Kit Peakem

Uznání a copyright: David A. Harvey

Na tomto pohledu na noční oblohu z národní observatoře Kitt Peak nedaleko Tucsonu v Arizoně v USA jsou v popředí kopule dvou velkých dalekohledů. Scéna byla zachycena časně ráno v úterý poblíž maxima prosincového meteorického roje Geminid. Budova bližší ke kameře s pootevřenou kopulí hostí 2,3 metrový (90 palcový) Bokův dalekohled, který provozuje Stewardova observatoř z University of Arizona. Za Bokovým dalekohledem je kopule 4 m dalekohledu Mayall. Nicméně žádný dalekohled nebyl třeba pro zážitky z meteorů svištících oblohou! Tento kompozitní obrázek se skládá ze 13 expozic, každá je dlouhá 15 sekund a jsou pořízeny širokoúhlým objektivem v průběhu 2 hodin za teplé a jasné noci na Kitt Peak. Tento každoroční meteorický roj je důsledkem průletu Země přes prach z tajemného tělesa podobnému asteroidu - 3200 Phaethon.

Štítky: Dalekohled, Meteor, Observatoř, Meteorický roj, Geminids, Kit peak


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »