Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bouře na Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA; Color Composite: Jean-Luc Dauvergne

Koncem minulého roku na severní polokouli Saturnu vypukla světlá bouře. Amatérští astronomové ji poprvé spatřili počátkem prosince, jak tento plynový obr začal vycházet na předúsvitové obloze na planetě Zemi. Kosmická sonda Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu dokázala 24. prosince ze vzdálenosti 1,8 miliónů kilometrů pořídit podrobný snímek této komplexní poruchy. Bouře se postupně v délkách značně rozvinula, takže nyní se rozkládá kolem celé planety. Tento vesmírný pohled protínají tenké Saturnovy prstence a vrhají svůj široký stín na jižní polokouli.

Štítky: Saturn, Bouře


47. vesmírný týden 2017

47. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 11. do 26. 11. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran. Nad ránem je vidět nad jihovýchodem Mars, výše stoupá i Jupiter a mizí Venuše. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M42

Hmlovina v Orióne (nové spracovanie)

Další informace »