Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Chytání kosmických neutrin v ledu

Uznání: NSF / B. Gudbjartsson, IceCube Collaboration

Vědci taví díry do spodku světa. Skoro 100 právě vytavených děr jižního pólu se nyní využívá jako astronomických observatoří. Astronomové v neutrinové observatoři IceCube Neutrino Observatory ponořili do každého svislého jezera dlouhou šňůru s navázanými detektory světla o velikosti míče na košíkovou. Voda v každé díře brzy zase zamrzne. Připevněné detektory jsou citlivé na modré světlo emitované v čistém okolním ledu. Právě takové světlo se očekává při srážkách ledu a vysokoenergetických neutrin pocházejících z objektů nebo explozí ve vesmíru. Koncem minulého roku bylo do mrazivých studní IceCube, jako je ta na snímku nahoře, ponořeno posledních 86 šňůr a tak vznikl dosud největší detektor neutrin. Údaje z předběžného experimentu AMANDA už byly využity pro sestavení první podrobné mapy oblohy ve vysokoenergetických neutrinech. Mezi cíle novějšího experimentu IceCube patří hledání zdrojů kosmických neutrin, hledání neutrin souvisejících se supernovami a vzdálenými gama záblesky, a pokud budeme mít štěstí, tak to může být i sonda do exotických fyzikálních konceptů jako jsou nepozorované prostorové dimenze a cestování rychlejší než světlo.

Štítky: Neutrina, Jižní pól, IceCube


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »