Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Švýcarskem

Uznání: Stephane Vetter

Co je vidět na noční obloze v tomto ročním období? K ilustraci odpovědi na tuto otázku vznikl tento měsíc obrázek krásné země, mračen a oblohy nad městem Neuchâtel ve Švýcarsku. V popředí jsou vidět sněhem pokryté útesy ve tvaru amfiteátru Creux du Van, stejně jako vzdálené stromy a světly měst ozářené mraky. Na půlnoční obloze jsou vidět galaxie včetně dlouhého oblouku centrálního pásu naší Galaxie Mléčná dráha, galaxie v Andromedě (M31) a galaxie v Trojúhelníku (M33). Z hvězdokup jsou vidět NGC 752, M34, M35, M41, dvojitá hvězdokupa a Jesličky (M44). Z mlhovin jsou vidět mlhovina v Orionu (M42), NGC 7822, IC 1396, Růžicová mlhovina, mlhovina Plamínek, Kalifornie, mlhoviny Srdce a Duše a mlhovina Pacman. Když nad snímek nahoře umístíte kurzor, tak uvidíte jmenovky všech těchto útvarů. Ale na širokoúhlém snímku nebe je zachyceno ještě více zázraků oblohy. Jaké další mlhoviny ještě dokážete najít?

Štítky: Mléčná dráha, Nebulas, Switzerland, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »