Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Porovnání velikostí hvězd

Uznání a copyright: morn1415 (YouTube)

Jak velké je naše Slunce ve srovnání s jinými hvězdami? V dramatickém a populárním videu na YouTube jsou ukázány relativní velikosti planet a hvězd, od nejmenších po největší. Video nahoře začíná pozemským Měsícem a pokračuje stále většími planetami v naší Sluneční soustavě. Dále je představeno Slunce ve srovnání s mnoha jasnějšími hvězdami v našem okolí Mléčné dráhy. A konečně se do našeho pohledu dostanou některé z největších známých hvězd. Všimněte si, že skutečné velikosti většiny hvězd kromě našeho Slunce a Betelgeuse nejsou známy přímým pozorováním, ale jsou odvozeny z měření jejich jasnosti, teploty a vzdálenosti. Přestože se jedná o inspirativní vzdělávací pomůcku, která je většinou přesná, tak čtenáře APODu vyzýváme k úplnému dokončení vzdělávací zkušenosti, a možná též k vylepšení budoucí verze, určením malých nepřesností v tomto videu.

Štítky: Hvězdy, Planety, Video, Sizes


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »