Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdálené planetky

Uznání: R. Evans & K. Stapelfeldt (JPL), WFPC2, HST, NASA

Zemi zasahují kameny z vesmíru každý den. Větší balvany ale Zemi zasáhnou méně často. Na Zemi denně prší mnoho kilogramů vesmírného prachu. Větší kousky na začátku vypadají jako jasné meteory. Každý den naší atmosférou prolétají kameny a led velikosti basebalových míčků, většinou se úplně vypaří. Opravdu významné nebezpečí představují balvany o průměru kolem 100 metrů, které Zemi zasahují zhruba jednou za 1000 let. Pokud by objekt této velikosti dopadl do moře, tak by mohl způsobit výrazné cunami, které by mohlo zdevastovat i vzdálené pobřeží. Srážka s těžkou planetkou o průměru přes 1 km je ještě vzácnější, nastává typicky v rozmezí miliónu let, ale mohla by mít opravdu globální důsledky. Mnoho planetek (neboli asteroidů) zůstává neobjeveno. Jedna planetka objevená Hubblovým kosmickým dalekohledem jako modrá čára je na archivním snímku nahoře. V červnu 2002 byl objeven malý 100m asteroid 2002 MN, ale až poté, co proletěl kolem Země hluboko uvnitř dráhy Měsíce. Asteroid 2002 MN prolétl nejblíže od asteroidu 1994 XM1, ale ne tak blízko jako v roce 2029 prolétne 2004 MN4. Srážka s velkým asteroidem by neměla velký vliv na dráhu Země jako by zvedla prach, který by pak ovlivnil klima na Zemi. Jedním z pravděpodobných výsledků by bylo globální vyhynutí mnoha druhů života a proti tomu by současná extinkce druhů byla nicotná.

Štítky: Země, Impakt, Asteroids


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »