Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Další rozšíření Mezinárodní kosmické stanice

Uznání: STS-133 Shuttle Crew, NASA

Rozvoj Mezinárodní kosmické stanice (ISS) zase změnil její vzhled. Při nedávno skončené návštěvě raketoplán Discovery při svém posledním letu navštívil ISS a přivezl další části, především víceúčelový logistický modul Leonardo. Kosmická stanice se svými mnoha moduly a rozsáhlými slunečními panely je vidět na obrázku nahoře, který pořídila posádka Discovery poté, co stanici před návratem na Zemi opustila. Rozvoj této nejodlehlejší základny lidstva je vidět při porovnání snímku nahoře s jinými snímky z minulosti. Je také vidět mnoho různých typů modulů a zásobovacích lodí. Výstavba ISS započala v roce 1998.

Štítky: Raketoplán, Kosmická stanice, ISS


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »