Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. březen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. březen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 106

Uznání a copyright: R Jay Gabany

Tento nebeský zázrak nedaleko Velké medvědice (Ursa Major) a obklopený hvězdami Honicích psů (Canes Venatici) objevil v roce 1781 francouzský metrický astronom Pierre Mechain. Jeho přítel a kolega Charles Messier ho později přidal do svého katalogu jako M106. Moderní hloubkové záběry ukazují, že je to vesmírný ostrov, spirální galaxie velká asi 30 tisíc světelných let ve vzdálenosti jen asi 21 miliónů světelných let za hvězdami Mléčné dráhy. Tento barevný kompozitní snímek zvýrazňuje jednak jasné centrální jádro a jednak mladé modré hvězdokupy i červené porodnice hvězd, které trasují spirální ramena této galaxie. Snímek také ukazuje pozoruhodné červené výtrysky zářícího vodíku. Kromě malé doprovodné galaxie NGC 4248 (vpravo dole) lze nalézt spoustu galaxií pozadí rozesetých po celém poli. M106 (aka NGC 4258) je nedalekým příkladem Seyfertovy třídy aktivních galaxií, které jsou vidět od rádiového po rentgenové spektrum. O aktivních galaxiích se předpokládá, že je pohání hmota, která padá do hmotné centrální černé díry.

Štítky: Spirální galaxie, Černá díra, Seyfert, Messier, M106, Mechain, Ngc4258, Ngc4248


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »