Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Tenerife

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN)

Už jste někdy viděli pás naší Mléčné dráhy? Je pravděpodobné, že jste jej nikdy neviděli takto, a ani jste nemohli. Z tmavého místa v pravý čas přes jasnou oblohu vidět slabý pás světla. Tento pás je disk naší spirální galaxie. Jelikož jsme uvnitř tohoto disku, tak se zdá, že pás obepíná celou Zemi. Nádherný obraz oblouku Mléčné dráhy nahoře jde ovšem tam, kam neozbrojené oko jít nemůže. Obraz se skládá z devíti snímků, které tvoří 360° panoráma. Na obrázku, který byl nedávno pořízen v národním parku Teide na Tenerife na Kanárských ostrovech ve Španělsku je u středu za sopečnou krajinou s mnoha velkými balvany vidět sopka Teide. Daleko za všemi těmito pozemskými strukturami jsou mnohé divy nebes, které jsou vidět i pouhým okem, jako třeba pás Mléčné dráhy, jasný přibývající Měsíc uvnitř oblouku a otevřená hvězdokupa Plejády (dokážete ji najít?). Tato hloubková expozice také přináší mnoho nebeských podivuhodností, které jsou normálně za lidským vnímáním, mnohé z nich jsou označeny na anotované verzi obrázku, včetně Barnardovy smyčky, která je vidět nahoře jako červený prstenec pod pásem Mléčné dráhy.

Štítky: Kanárské ostrovy, Mléčná dráha, Barnard's Loop, Mouse over


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »