Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladé hvězdy v mračnu Rho Ophiuchi

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE Team

Na této krásné kompozici na infračervených vlnových délkách z družice WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) září nově zrozené hvězdy ponořené do prachových mračen. Na kosmickém plátnu je jedna z nejbližších hvězdotvorných oblastí, součást komplexu mračen Rho Ophiuchi ve vzdálenosti asi 400 světelných let u jižního okraje celkem vyslovitelného souhvězdí Ophiuchus (Hadonoš). Poté, co vznikly z velkého mračna chladného molekulárního vodíku, tak mladé hvězdy zahřívají okolní prach a vytvářejí infračervenou záři. Hvězdy v procesu vznikání se nazývají YSOs (young stellar objects) a zde jsou vidět ponořené do kompaktních růžových mlhovin, ale jinak se před slídivými zraky optických dalekohledů skrývají. Průzkum této oblasti pronikavým infračerveným světlem detekoval nově vzniklé hvězdy, jejichž průměrný věk se odhaduje na 300 000 let. Ve srovnání se stářím Slunce 5 miliard let se jedná o extrémně mladé hvězdy. Ta výrazná červená mlhovina vpravo dole kolem hvězdy Sigma Scorpii je reflekční mlhovina vytvářená hvězdným světlem rozptylovaným prachem. Pohled z WISE zabírá skoro 2 stupně a v odhadované vzdálenosti mračna Rho Ophiuchi pokrývá 14 světelných let.

Štítky: Star-formation, Infračervený, Rho ophiuchus cloud, Yso


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »