Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Kočičí oko z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, HEIC, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Do mezihvězdného prostoru zírá tato půvabná mlhovina Kočičí oko vzdálená tři tisíce světelných let od Země. Mlhovina Kočičí oko (NGC 6543) je klasickou planetární mlhovinou a představuje závěrečnou, krátkou, byť nádhernou fázi života Slunci podobné hvězdy. Centrální umírající hvězda této mlhoviny zřejmě vytvořila jednoduchý vnější vzor prachových soustředných obálek odhazováním vnějších vrstev v sérii pravidelných záchvěvů. Ovšem vznik krásných, složitých vnitřních struktur není dobře prostudován. Toto opravdu kosmické oko měří přes půl světelného roku a na tomto ostrém snímku z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět velice jasně. Astronomové při pohledu do Kočičího oka možná vidí osud našeho Slunce, které je odsouzeno vstoupit do své vlastní evoluční fáze planetární mlhoviny za asi 5 miliard let.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Planetární mlhovina, Cat's eye nebula, Ngc6543


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »