Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. květen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. květen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Molekulární mračno Barnard 163

Uznání a copyright: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Pro někoho to může vypadat jako kachna, ale místo vajec snáší hvězdy. Ve středu snímku nahoře se nachází Barnard 163, mlhovina z molekulárního plynu a prachu tak hustého, že viditelné světlo přes ni neprosvítí. Rozpětí křídel mlhoviny Barnard 163 se měří na světelné roky a uvnitř je jistě chladněji než na okraji, což umožňuje podmínky, při nichž se plyn může shlukovat a nakonec utvářet hvězdy. Barnard 163 leží asi 3 000 světelných let daleko od Země v souhvězdí král Cepheus. Červená zář v pozadí pochází od IC 1396, což je velká emisní mlhovina, která hostí mlhovinu Sloní chobot. Najít Barnard 163 na snímku větší emisní mlhoviny IC 1396 může být výzva, ale jde to.

Štítky: Star-formation, Duck, Barnard 163


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »